آهنرباها جایگزینی برای آنتی بیوتیک ها در درمان عفونت خون می شوند | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

: آهنرباها جایگزینی واسه آنتی بیوتیکا در درمان عفونت خون می شن

: آهنرباها جایگزینی واسه آنتی بیوتیکا در درمان عفونت خون می شن

شوک عفونی یه وضعیت خطرناکه که تقریبا ۵۰ درصد از افراد دچارشده به اون می میرن. آنتی بیوتیک ها الان روش درمانی ترجیحی واسه این مشکل هستن ولی محققان موافقن که این نوع داروها بهترین درمان نیستن. به خاطر همین هم پزشکان در حال اختراع آهنرباهای غربالگر خون هستن.

اول، توضیحی درباره گندخونی

این آهنرباهای غربالگر خون قراره چه کنن؟ با امید به اینکه هیچوقت دچار گندخونی و نیازمند اونا نشید، اما این وضعیتیه که هرساله صدهاهزار نفر رو درگیر خود می کنه. وقتی شما یه مریضی مثل ذات الریه یا عفونت کلیه می گیرین، این احتمال هست که ترشحات شیمیایی که بدن تون واسه جنگیدن با اونا وارد خون می کنه، باعث التهاب شن. این التهاب تبدیل به گندخونی می شه و مشکلات زیادی رو در کل بدن بوجود میاره. علایم ۳ سطح جور واجور گندخونی عبارتند از:

  1. گندخونی: کاهش یا افزایش شدید دمای بدن، ضربان قلب بالاتر از ۹۰ تپش در دقیقه، اندازه تنفسی بالاتر از ۲۰ دم وبازدم در دقیقه.
  2. گندخونی شدید: افزایش شدید ادرار، تغییر سریع وضعیت هشیاری، کاهش پلاکتای خونی، سختی تنفس، تپش قلب بی نظم، و درد شکمی.
  3. شوک عفونی: علایم گندخونی شدید به همراه فشار خون بسیار پایین که به سرُم عکس العمل مثبت نشون نمی ده.

چیجوری آهنرباها می تونن بهتر از آنتی بیوتیکا باشن؟

محققان دانشگاه هاروارد و دو گروه تحقیقاتی دیگه مسئول اختراع این روش نوین واسه پاک سازی این باکتری مضر از خون مبتلایان هستن. به گفته اونا قراره از پادتنای روکش داری استفاده شه که به کمک ذرات آهن به باکتری می چسبن.

وقتی باکتری و این پادتنا در کنار هم قرار گیرند، پادتن به باکتری می چسبد و بعد با عبور دادن خون از داخل یه دستگاه دیالیز مخصوص، آهنرباها این پادتنا رو جذب می کنن و در نتیجه باکتریای مضر رو از جریان خون بیرون میکشن، طوری که خون به طور کامل تمیز می شه.

این روش نقصی هم داره؟ بله. هر پادتن انگار خاص از باکتری وصل می شه. این به معنی اون هستش که مریضایی با چندین عامل مریض کننده (باکتریایی که می تونن ویروس تولید کنن) باید چند بار تحت درمان قرار گیرند که روند درمان رو از جا در آورد و سخت می کنه. اما با این حال محققان هاروارد مشغول کار روی یه پادتن مصنوعی هستن که از پس همه عوامل مریض کننده بر آید. 

.

منبع : kalleh.com