آهن بیش از حد برای بدن مضر است | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

 

مصرف آهن زیادتر از اندازه واسه بدن زیان آوره پس به خصوص خانمها باید توجه کنن که به اندازه لازم باید آهن استفاده کنین. آهن، ماده معدنی لازم واسه بدنه اما درست مثل بقیه مغذیا، زیادی اون واسه بدن خسارت داره. در واقع آهن اون قدر سمیه که جذب اون به وسیله سیستم گوارش شدیدا بازرسی می شه

و بهمین دلیل، در بیشتر موارد، مشکلات جانبی آهن زیادی، به کمترین حد ممکن می رسه. اما وقتی که این جور مکانیسمای ایمنی دچار مشکل شن یا کارکرد خوبی نداشته باشن، مشکلی واسه سلامتی به وجود میاد.دراین پست در مورد مشکلات جانبی مضر مصرف زیادتر از اندازه آهن براتون می گیم.

آهن چیه؟

آهن، ماده معدنی لازمه که بیشتر اون به وسیله سلولای قرمز خون مصرف میشه.آهن، بخش مهمی از هموگلوبینه که پروتئینی موجود در سلولای قرمز خونه. هموگلوبین، مسئول انتقال اکسیژن به تموم سلولای بدنه. دو نوع آهن خوراکی وجوددارد:

. آهن به صورت هِم «Heme iron»: این نوع اون فقط در غذاای حیوونی و کلاًً در گوشت قرمز هست و نسبت به آهن غیر هِم، راحت تر جذب می شه.. آهن غیر هِم «None – heme iron»: بیشتر آهن خوراکی به صورت غیر هِم وجوددارد که هم در غذاای حیوونی و هم در غذاای گیاهی هست. جذب این نوع آهن رو می تونین با اسیدهای ارگانیک مثل ویتامین C تقویت کنین، اما همراه با ترکیبات گیاهی چون فیتات، جذب اون کاهش پیدا می کنه.

آدمایی که آهن هِم کمی از راه تغذیه خود دریافت می کنن، در دسترس کمبود آهن قراردارند. خیلیها دچار کمبود آهن هستن، خاص بانوا. در واقع کمبود آهن، عادی ترین کمبود ماده معدنی در تموم دنیاست.

تنظیم ذخایر آهن

این که به چه دلیل تنظیم سطح آهن در بدن مهمه دو دلیل داره:

۱. آهن یه ماده مغذی لازمه که در تعداد خیلی از عملکردهای پایه ای بدن نقش داره پس باید مقدار کافی ازآن بگیریم.

۲. مقادیر زیاد آهن بطور بالفعل سمیه، پس نباید زیاد ازآن مصرف کنیم.

بدن با تطبیق دادن اندازه جذب آهن از راه سیستم گوارشی، سطح اونو در بدن تنظیم می کنه. هپسیدین، هورمون تنظیم آهن در بدنه که مسئول حفظ تعادل در ذخایر آهن بدنه. کارکرد اصلی این هورمون، پیشگیری از جذب آهن در بدن است. کارکرد این هورمون به این صورته:

افزایش سطح آهن آزاد در بدن میتونه رشد باکتریا و ویروسا رو زیاد کنه، پس آهن زیاد می تونه اثر برعکس گذاشته و خطر عفونت رو بالا ببره

. ذخایر زیاد آهن > افزایش اندازه هپسیدین > کاهش جذب آهن

. ذخایر کم آهن > کم شدن اندازه هپسیدین> افزایش جذب آهن

بیشتر اوقات این سیستم خوب کار می کنه. اما چند مشکل هستن که میتونن ساخت هپسیدین رو کنترل کرده ودر نتیجه باعث تجمع زیاد آهن در بدن شن. هم اینکه، بیماریایی که ساخت هپسیدین رو زیاد می کنن می تونن کمبود آهن رو به دنبال دارا باشن.

تعادل آهن در بدن تحت اثر مقدار آهن در رژیم خوراکی هم هست. رژیمای خوراکی که آهن کمی دارن کم کم دوران می تونن منتهی به فقر آهن در بدن شن. همین طور مصرف زیاد مکمل آهن می تونه مسمومیت شدیدی بسازه.

مسمومیت آهن

مسمومیت آهن می تونه یهویی یا کم کم باشه. با اوردوز(عوارض مصرف بیش از حد)(مشکلات مصرف زیادتر از اندازه) کردن یهویی آهن یا مصرف مکمل آهن در مقادیر زیاد به مدت طولانی و یا مشکل طولانی تجمع آهن در بدن، مشکلات جدی در بدن به وجود میاد.

تحت شرایط نرمال، آهن آزاد بسیار کمی در جریان خون وجوددارد. آهن با پروتئینایی چون ترانسفرین پیوند می زنه ودر نتیجه جلوی آسیب زدن اون به بدن گرفته می شه. اما مسمومیت با آهن می تونه اندازه آهن آزاد در بدن رو به اندازه زیادی زیاد کنه. آهن آزاد، یه پرو – اکسیدانه «بر عکس آنتی اکسیدان»، و می تونه دلیل آسیب به سلولا شه. بیماریای مختلفی میتونن دلیل این اتفاق شن.

مثل:

. مسمومیت با آهن: مسمومیت با آهن وقتی روی میده که فرد، مثل همیشهً کودکان، در مصرف مکمل آهن زیاده روی کرده و اوردوز(عوارض مصرف بیش از حد)(مشکلات مصرف زیادتر از اندازه) می کنن.

. هموکروماتوز ارثی: یه مشکل ژنتیکیه که دلیل جذب زیاد آهن از غذا میشه.

. اوردوز(عوارض مصرف بیش از حد)(مشکلات مصرف زیادتر از اندازه) آهن آفریقایی: یه جور اوردوز(عوارض مصرف بیش از حد)(مشکلات مصرف زیادتر از اندازه) آهنه که به دلیل مقادیر زیاد آهن در غذا و نوشیدنیا به وجود میاد. این مریضی واسه اولین بار در آفریقا مشاهده شد.

اگه در دسترس اوردوز(عوارض مصرف بیش از حد)(مشکلات مصرف زیادتر از اندازه) آهن هستین می تونین با راهکارهای زیر، خطر اونو به کمترین حد ممکن برسونین:

. کاهش مصرف غذاهایی چون گوشت قرمز

. اهدای خون بطور منظم

. دوری از مصرف ویتامین C هم دوران با غذاای غنی از آهن

. استفاده نکردن از ظروف آهنی

آهن و خطر سرطان

بدون دودلی آهن اضافی در بدن دلیل سرطان، هم در حیوانات و هم در آدما میشه. معلوم شده که اهدای خون بطور منظم یا از دست دادن خون میتونه این خطر رو کم کنه.

آهن و خطر عفونت

هم کمبود آهن و هم تجمع آهن زیاد در بدن فرد رو مستعد عفونت میکنه، که دو دلیل داره:

۱. سیستم ایمنی بدن از آهن واسه نابود کردن باکتریای مضر استفاده می کنه، پس مقداری آهن واسه مقابله با عفونت لازمه.

۲. افزایش سطح آهن آزاد در بدن میتونه رشد باکتریا و ویروسا رو زیاد کنه، پس آهن زیاد میتونه اثر برعکس گذاشته و خطر عفونت رو بالا ببره.

آدمایی که هموکروماتوز ارثی دارن هم بیشتر مستعد دچار شدن به عفونتا هستن.

.

منبع : parsnaz.ir