آهن زیاد سرطان‌زاست | اطلاعات دارویی

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

مصرف خودسرانه مکملای آهن از اونجا که ترکیبی شیمیاییه و شاید لازم بدن نباشه، کار اضافی بر دوش کبد میذاره و دلیل بروز بعضی مریضیا از جمله بعضی از شکلای جور واجور سرطان می شه.

از اونجا که مصرف این ماده شیمیایی کار کبد رو زیاد می کنه و از اونجا که کبد متابولیسم تموم بدن، دفع سموم و مواد زاید و داروها رو رو دوش داره، افزایش کار می تونه در بعضی شرایط دلیل بروز سرطان از جمله سرطان کبد شه.

از طرف دیگه، رابطه مستقیمی بین افزایش آهن و بالا رفتن هموسیستئین و بروز مریضی قلبی عروقی هست؛ مثلا، در آقایون مخصوصا در سنین بالا این که می گن گوشت قرمز مصرف نکنن، به دلیل زیادی آهنه.

افزایش آهن همونجوریکه گفته شد دلیل افزایش هموسیستئین و بروز مریضی قلبی عروقی می شه.

هم اینکه، این عادت بد غذایی می تونه دلیل تجمع آهن در بافتایی شه که آهن نباید در اونا وجود داشته باشه و کارکرد این بافتا در اثر این تجمع دچار مشکل می شه؛ از جمله این بافتا میشه به بافت کلیه اشاره کرد.

تحقیقات نشون دادن در خانومای باردار، آهن باید حد نرمالی داشته باشه و بیشتر از اون می تونه در رشد جنین مشکل بسازه.

در کشورهایی که برنامه غنی سازی مواد غذایی مانند غلات با آهن رو دارن، این کار واسه گروه های ضعیف مناسب نبوده.

در کل، مصرف مکمل آهن واسه افراد کم خون و کسائی که در برابر دچار شدن به کم خونی هستن مانند کودکان، خانمای باردار و نوجوانان مخصوصا دختران لازمه، اما مقدار اون باید زیر نظر دکتر یا متخصص تغذیه براساس اندازه هموگلوبین خون تنظیم شه، چون دریافت بیشتر از مقدار لازم آهن، مضر هستش.

دکتر خدیجه رحمانی – متخصص تغذیه تبیان

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران