آهکی شدن دندان و از بین رفتن آن | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

: پوک شدن دندون با چه عواملی ایجاد میشه دلایل مهم واسه خردشدن یهویی دندون چیه چیجوری می تونیم از ایجاد این آسیب پیشگیری کنیم آهکی بودن دندون چیجوری قابل پیشگیریه ؟

به چه دلیل دندون هاش پوک هستن و دلیل خرد شدن یهویی اونا چیه؟ احتمال اینکه دندونای دیگه هم یهویی خرد شن، هست؟ اصطلاح پوک شدن دندانا درسته؟

اصطلاح پوک شدن دندانا درسته؟

بعضی از بیماران هنگام مراجعه به دندون دکتر از این شاکی هستن که دندون هاشون با کوچیک ترین فشار هنگام جویدن غذای سفت تیکه تیکه و خرد می شن. نمونه اش مریضی به نام آرش که به گفته خودشون، بدون اینکه از قبل مشکلی داشته باشن، ۹ دندون جلویی رو در سن ۳۵ سالگی و در مدت زمان کمی، از دست داده ان.

آرش میگه: «چند بار موقع غذا خوردن صدای یهویی شکستگی دندانم به گوش رسید. وقتی در آینه نگاه کردم، با دندون خردشده مواجه شدم. به دندون دکتر مراجعه کردم و اون گفت شاید از قبل دندون دچار پوسیدگی بوده و شما متوجه نشدین. اگه از همون دوران کودکی بهداشت دهن و دندانم رو رعایت می کردم و دندون پوسیده نداشتم. یکی از پسرعموهایم هم مشکلی مشابه من داره.»

آرش می خواد بدونه:

به چه دلیل دندون هاش پوک هستن و دلیل خرد شدن یهویی اونا چیه؟

احتمال اینکه دندونای دیگه هم یهویی خرد شن، هست؟

به همین بهونه پای صحبتای دکتر پویا اصلانی، متخصص پروتزهای دندانی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی قم نشسته ایم.

  • اصطلاح پوک شدن دندانا درسته؟

اصطلاح پوک شدن دندون بیشتر یه حالت عینی از پدیده تیکه ‎تیکه شدن دندون هاست. دلیل تیکه تیکه شدن دندون ممکنه پوسیدگیای عمیق عاجی باشه یا می تونه از مشکلات مینایی و عاجی ارثی و اکتسابی سر بگیره.

اما مهم ترین دلیل خرد شدن یهویی دندون همون پوسیدگیای عمیق عاجیه. در خیلی از موارد گسترش پوسیدگی به عاج هست در حالی که لایه خارجی مینای دندون تقریبا سالم باقی مونده و دندون از بیرون نمای طبیعی دندون سالم رو داره. در واقع، مورد خاصی از بیرون مشاهده نمی شه اما مینای دندون بدون پشتیبانی مونده. مینای بدون پشتیبانی شدیدا مستعد شکستگیه، در نتیجه با کوچیک ترین فشار روی دندون هنگام جویدن غذا ترک می خوره و خرد می شه.

  1. به نواقص تکاملی دندانی اشاره کردین. لطفا درباره اونا هم توضیح بدین.

از دلیلای دیگه میشه به نواقص تکاملی مینایی و عاجی که در دندون پزشکی به اون آملوژنز ایمپرفکتا،دنتینوژنز ایمپرفکتا و… می گن، اشاره کرد. به بیان دیگه، هر دلیلی که در تشکیل درست ساختار مینایی و عاجی مشکل بسازه، می تونه باعث پوکی یا آهکی شدن دندانا شه.در این اختلالا مینای درگیر، نرم تره و بر اثر نیروهای جویدن به آسونی جدا می شه و در نتیجه عاج قابل رویت خواهدشد. دندونای درگیر متخلخل و مستعد تجمع پلاک هستن. این دندانا در برابر پوسیدگی و شکستگیای بعدی قرار دارن.

در آسیب ای به نام آملوژنز ایمپرفکتا، مشکل در بلوغ ساختمون کریستال مینا یا مشکل در معدنی شدن کامل مینا (به طور کامل یا ناقص) هست. این مشکل تکاملی هم می تونه باعث بروز شکستگیای یهویی دندون شه. مشکل ژنتیکی دیگری هم داریم (دنتینوژنز ایمپرفکتا) که در این مشکل هم عاج دندون به طور ناقص تشکیل می شه و مستعد شکستگیای بعدیه.

  1. چه عواملی در بروز این نواقص نقش دارن؟

عوامل زیادی در بروز این نواقص موثر هستن؛ از جمله:

عوامل ژنتیک

مشکلات پزشکی قبل، بین و بعد از تولد

آلوده کننده های محیطی

و…

از عوامل پزشکی میشه به:

دوره های زیاد تب خانوم باردار

تهوع و استفراغ طولانی مادر در طول بارداری

خام بودن نوزاد

اشاره کرد.

  1. راه جلوگیری از خرد شدن یهویی دندون چیه؟

همونجوریکه گفته شد، شایع ترین دلیل خرد شدن یهویی، پوسیدگی دندون و بهترین راه واسه تشخیص زودرس پوسیدگی، مراجعه دوره ای به دندون پزشکه.

در مورد نواقص به وجود اومده به وسیله پوسیدگیای عمیق عاجی، در خیلی از مواقع، اگه مشکل مریض در مراحل اولیه تشخیص داده شه، با درمان ساده و کم هزینه میشه از خردشدن دندانا خوب پیشگیری کرد.

در مورد بقیه نواقص مراقبتای بین و بعد از دوران بارداری حائزاهمیته چون تهوع و استفراغ دراز مدت و تب بالا و تکرار شونده مادر قابل کنترله و با روشی میشه تولد زودرس نوزاد رو تا حدودی به تعویق انداخت.

با این حال، خیلی از نواقص مادرزادی به خودی خود توانایی پیشگیری ندارن. اینجور مریضایی بعد از تشخیص مشکل به وسیله دندون دکتر باید با مراجعه های منظم و دوره ای درمان وسیع واسه برطرف کردن این نواقص رو شروع کنن.

جمع آوری:گروه سلامت سیمرغ

seemorgh.com/health

منبع :