آویشن برای جلوگیری از ریزش مو موثر است | طب ایرانی

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

آویشن واسه جلوگیری از ریزش مو موثره

آویشن در طب سنتی ایران و اروپا، کاربرد دارویی داره. این گیاه علفی و معطر، دارای خواص دارویی بسیاریه و از اون در صنایع غذایی (پیتزا، پاستا، ماهی، پنیر، لیکور، ذرت مکزیکی و…)، دارویی، بهداشتی و آرایشی استفاده متنوعی می شه.

آویشن یکی از شناخته شده ترین گیاهان دارویی از تیره نعنا هستش. آویشن درختچه ای کوتاه و پرشاخهه که برگهای نازک و دوطرفه داره. دارای گلایی سفید چتری و منفرده.

در روایات از اون به صعتر یاد شده. گونه های مختلفی از اون در کوهستانای ایران مخصوصا در کوه پایه های شهرستان فریدونشهر و هم اینکه در شهرستان اقلید (با نام آویشن شیرازی می رید. در همدان به اون آزربه و در کوخرد هرمزگان به اون اَوشُه می گن.

آویشن در طب سنتی ایران و اروپا، کاربرد دارویی داره. این گیاه علفی و معطر، دارای خواص دارویی بسیاریه و از اون در صنایع غذایی (پیتزا، پاستا، ماهی، پنیر، لیکور، ذرت مکزیکی و…)، دارویی، بهداشتی و آرایشی استفاده متنوعی می شه. قسمتای دارویی این گیاه، سرشاخهای اون و برگ خشک شده اون هستش. در قرون وسطی در فرانسه، ایتالیا و اسپانیا از آویشن واسه درمان سرفه، سوء هاضمه و نابود کردن انگلای روده استفاده بزرگی می کردن. آویشن خاصیت آنتی باکتریال و ضد قارچ داره. در بعضی کشورها مثل آمریکا دم کرده آویشن واسه آروم کردن ریه و سرفه در مواقع سرماخوردگی، هنوزم خیلی طرفدار داره.

آویشن در طب سنتی

در طب سنتی از این گیاه به عنوان ضد اسپاسم، رفع تنگی نفس و سرفه و بدگوارشی ودرمان مشکی سرفه، برونشیت، عفونت ریه، سرماخوردگی، آنفلوآنزا و واسه درمان نفخ و گرفتگیای عضلانی استفاده می شه.

هم اینکه آویشن خواص ضد میکروبی و ضدانگلی وضد قارچی داره و این به خاطر وجود ماده ای به نام تیموله که اگه شما در خوردن ان زیاده روی کنین ممکنه مسموم شید. آویشن هم اینکه گرم و خشک و ضد سرفه است. این گیاه فصل بهار در کوههای زاگرس از جمله کوههای فریدونشهر و استان کردستان مخصوصا کوههای شهرستان بیجار از جمله (کوه نسار، کوه حمزه عرب، کوه نقاره کوب و منطقه حفاظت شده بیجار) فت و فراوون پیدا میشه.

آویشن خواص ضد میکروبی و ضدانگلی وضد قارچی داره

آویشن در طب نوین

استفاده امروزی و ثابت شده گیاه آویشن واسه درمان آسم، سرفههای خشک تکراری، آمفیزم و برونشیته. چای دم کرده اونو هم واسه درمان عفونت گوش میانی، نفخ و تهوع استفاده می کنن، عصاره آویشن شامل ماده ای به نام «تیمول» است که واسه مریضی آسم خوبه. حموم آویشن واسه مبتلایان به دردهای عضلانی، مفصلی و روماتیسمی خوبه. ضماد آویشن واسه نیش و گزیدگی حشرات موثره. در بارداری کاربرداین گیاه ممنوعه اما در دوران شیردهی آزاده.

روش مصرف آویشن

واسه مصرف این گیاه، ۱ تا ۴ گرم پودر خشک گیاه رو تو یه لیوان آب جوش دم کرده (به مدت ۲۰ دقیقه) بریزین. پس از صاف کردن محلول رو شیرین کرده و ۳ بار در روز مصرف شه.

در التهاب حنجره و لوزهها و واسه درمان آفت به صورت غرغره کردن استفاده شه. واسه این منظور، یه استکان از پودر گیاه رو در چهار استکان آب جوش آهسته به مدت ۲۰ دقیقه جوشانیده و پس از صاف کردن، واسه شست وشوی دهن استفاده شه.

فراوردهای دارویی جورواجور از این گیاه ساخته شده و به طور گسترده مورد مصرف بیماران قرار میگیره. از فراوردهایی که به تأیید «نظارت بر امور دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» رسیده میشه «شربت هانی تیم» و «شربت توسیان»، «قطره توسیگل»، «قطره توسیوین»، «قطره تیم آرتا» و «شربت تیمکس» «شربت تیمیان»، «شربت برونکوتیدی» و «شربت برنکوباریج» رو نام برد. این فراوردها، همه ضد سرفه و خلط آور هستن و ایمنی مصرف اونا در دوران شیردهی و بارداری به اثبات نرسیده.

آویشن عامل تصفیه کننده خوبی بوده و در درمان بی خوابی و امراض جهاز هاضمه خوبه. اگه ۵ تا ۱۰ گرم اویشن رو تو یه لیتر آبجوش دم کرده و با کمی عسل به بیماران گرفتار به تنگی نفس و کلیه و مثانه و درد مفاصل و سیاتیک و خونریزیهای رحم و ترشحات غیر طبیعی زنان بدین در دفع مریضی اونا موثر واقع می شه.

آویشن واسه جلوگیری از ریزش مو هم موثره. ۲۰ گرم اویشن رو تو یه لیتر آب جوشونده شه و هرچند روز یه بار به سر مالیده شه. ً در خوردن آویشن نباید زیاده روی کرد چون باعث بروز البومین در ادرار می شه.

عصاره آویشن شامل ماده ای به نام «تیمول» است که واسه مریضی آسم خوبه

اگه هر صبح، یه فنجون چای آویشن بخورین پس از مدت کوتاهی تماشاگر اثرات عجیب اون هستین.

آویشن، گیاهیه، دارای رایحه تند و دلپذیر که به راه عجیبی واسه درمان خیلی از بیماریا بکار میره.

آویشن واسه آرامش دردهای عادت ماهانه و افزایش ادرار و روند زایمون و هم پیشگیری از سقط جنین کمک زیادی می کنه و واسه آرامش اعصاب، اثر عجیبی داره.

این گیاه، در واقع کل اعضای بدن رو میشین و پاک می کنه.

اگرهرصبح یه فنجون چای آویشن بخورین خیلی زود تماشاگر اثرات مثبت اون شامل راحتی بسیار در ناحیه شکم و سرفه نکردن بهنگام صبح و احساس سرزندگی و هم بسیاری موارد دیگه هستین.

hamshahrionline.ir

hidoctor.ir

.

منبع :