آویشن | ضدآکنه و ضد فشار خون | تغذیه سالم

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

روزنامه شهروند: آویشن گیاهی از خونواده نعناعه که در مصر باستان از اون واسه مومیایی کردن استفاده می کردن درحالی که در یونان به عنوان برگشت کاربرد داشته.

گیاه آویشن به دلیل فایده های درمانی مثل نقش اون در درمان جوش و فشارخون بالا شناخته شده. آدمایی که به جوش گرفتار هستن مواد دارویی بسیاری رو واسه درمان این آسیب پوستی امتحان می کنن که بیشتر نتیجه خوبی نمی گیرن. اما آویشن به دلیل دارا بودن خواص ضدباکتریایی ممکنه در آینده به عنوان عنصر مقابله کننده با جوش استفاده بشه. هم اینکه بررسیا نشون دهنده اون هستش که این گیاه یه روش طبیعی بهتر از داروهای شیمیایی ضدآکنه واسه درمان این آسیب عمل می کنه.

از طرف دیگه یافته های یه مطالعه جدید نشون میده عصاره آویشن به طور زیادی اندازه ضربان قلب رو در موشای گرفتار به فشارخون بالا کم می کنه و هم اینکه به پایین آوردن اندازه کلسترول کمک می کنه. کارشناسان پیشنهاد می کنن یکی از راه های مطمئن به کار گیری آویشن واسه کاهش ضربان قلب جانشین کردن اون با نمک در مواد خوراکیه.

علاوه بر این از دیگر خواص آویشن میشه به موارد زیر اشاره کرد:  

درمان سرفه با آویشن: روغن آویشن که از برگای اون گرفته می شه بیشتر به عنوان داروی طبیعی واسه سرفه کاربرد داره. تو یه مطالعه مشخص شد ترکیب آویشن با برگای گیاه «پاپیتال» به آرامش سرفه و دیگه علایم برونشیت کمک می کنه. آویشن واسه افزایش ایمنی بدن: تأمین همه ویتامینای لازم بدن در روز از راه خوردن موادغذایی تا اندازه ای سخته اما آویشن منبع غنی از ویتامینای  A و C هستش. هم اینکه از دیگر فواید آویشن وجود مس، فیبر، منگنز و آهن در اون هستش.

خاصیت آویشن در گندزدایی کردن:
گرد و خاک یکی از خطرناک ترین آلاینده های هوا در فضای خونه س که میشه واسه نابود کردن اون از روغن آویشن استفاده کرد. روغن این گیاه دارای خواص ضدقارچیه.

خلاصی از آفات با آویشن:
آویشن یکی از عناصر تشکیل دهنده خیلی از حشره کشا هستش و واسه نابود کردن ویروس، باکتریا، موشا و دیگه جانوران موذی استفاده می شه. واسه ساخت یه آفت کش خونگی ۴ قطره از روغن آویشن رو با روغن زیتون ترکیب کنین.

آویشن بهبود دهنده خلق وخو: روغن آویشن بیشتر واسه معطر کردن استفاده می شه چون که شامل ماده فعالی به نام «کارواکرول» است. در مطالعه انجام شده در سال ٢٠١٣ مشخص شد کارواکرول با اثر روی فعالیت اعصاب موجب تقویت احساس سرحالی و خوشحال بودن در فرد می شه.