آویشن فوق تخصص سلامت بدن | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

: خواص دارویی آویشن آویشن یکی از مشهورترین گیاهان دنیاس که دیر زمانیست نه فقط در پخت و پز استفاده میشن، بلکه دارای ویژگیای دارویی هم هست و به سلامت بدن آدم کمک می کنه. از جمله خواصی سلامت و درمانی آویشن میشه به توانایی اون در کاهش مشکلات تنفسی، […]

خواص دارویی آویشن

آویشن یکی از مشهورترین گیاهان دنیاس که دیر زمانیست نه فقط در پخت و پز استفاده میشن، بلکه دارای ویژگیای دارویی هم هست و به سلامت بدن آدم کمک می کنه. از جمله خواصی سلامت و درمانی آویشن میشه به توانایی اون در کاهش مشکلات تنفسی، تقویت سیستم ایمنی بدن، مراقبت در برابر بیماریای طولانی، تحریک جریان خون، جلوگیری از عفونتای قارچی، بهبود سلامت قلب، و کاهش استرس اشاره کرد.

عادی ترین شکل از آویشن به نام علمی Yhymus vulgaris شناخته می شه. این بوته همیشه سبز هزاران ساله که به خاطر کاربرده های دارویی و آشپزی استفاده میشن. آویشن گیاهی بومی منطقه مدیترانه و بعضی مناطق مشخص در آفریقا هستش و قدمت به کار گیری اون به دوران امپراتوری مصر برمیگرده.

از نظر استفاده در آشپزی، ساقه و برگای آویشن در غذاهای جور واجور به صورت کامل یا خشک شده استفاده میشن. آویشن معمولا به نوعای جورواجور سوپ، سسا، و غذاهای گوشتی اضافه می شه و بیشتر به عنوان یه چاشنی خوشمزه کاربرد داره. بخاطر این، برگای آویشن رو می تونین از ساقه جدا کرده و اونو تبدیل به یه ادویه کنین و یا کل گیاه رو واسه تغییر مزه به وعده های غذایی بزرگ یا خورش اضافه کنین.

از طرف دیگه، گذشته دارویی آویشن شامل به کار گیری روغن اون می شه. برگای آویشن می تونن واسه دم کردن یه چای به درد بخور استفاده کرده شن و عصاره آویشن هم می تونه با روغنا یا کرما واسه استفاده موضعی روی بدن کاربرد داشته باشه. در ادامه هر چی بیشتر با بعضی از فواید سلامت آویشن آشنا میشیم.

توانایی ضد قارچی

تیمول، معروف ترین ماده تشکیل دهنده فعال موجود در آویشن است. این ترکیب ارگانیک طیف خیلی از آثار بر بدن آدم رو ارائه می کنه که از اون جمله میشه به جلوگیری از عفونتای قارچی و ویروسی اشاره کرد و در نتیجه به کاهش فشار بر سیستم ایمنی بدن کمک می کنه.

ظرفیت آنتی اکسیدانی

از نظر تراکم بالای آنتی اکسیدانی، آویشن یکی از بهترین گیاهان جهان حساب می شه و هزاران ساله به عنوان یه تقویت کننده کلی سلامت بدن استفاده میشن. آنتی اکسیدان های فنولیک موجود در آویشن از جمله لوتئین، زیگزانتین و تیمونین همه به خنثی کردن و نابود کردن رادیکالای آزاد در بدن آدم کمک می کنن. رادیکالای آزاد اجناس جانبی خطرناکی هستن که از سوخت و ساز سلولی ناشی شده و با ایجاد آپوپتوز یا جهش خود به خود می تونن آسیبای جدی به سلولای سالم وارد کنن. این آنتی اکسیدانا به جلوگیری از استرس اکسیداتیو در تموم سیستمای بدن و هم اینکه مسیرهای عصبی، قلب، چشما و پوست کمک می کنن.

گردش خون

تراکم بالای آهن و دیگر مواد معدنی لازم در آویشن اونو به گیاهی ایده آل واسه تحریک تولید گلبولای قرمز و در نتیجه تقویت گردش خون و اکسیژن رسانی به سیستما و اندامای حیاتی در کل بدن تبدیل کرده.

سلامت قلب

ترکیب پر از آنتی اکسیدانا، مواد معدنی، و ویتامینا در آویشن آثار کوچیکی بر قلب داره اما پتاسیم و منگنز عناصر کلیدی موجود در این گیاه هستن که به سلامت قلب کمک می کنن. پتاسیم یه گشادکننده طبیعی عروقه یعنی می تونه به کاهش تنش در سیستم قلبی عروقی با شل کردن عروق خونی و کاهش فشار خون کمک کنه. این شرایط می تونه با جلوگیری از تصلب شرایین و سکته های مغزی، حملات قلبی و مریضی عروق کرونر قلب هر چی بیشتر به عمر آدم اضافه کنه.

تقویت بینایی

تراکم بالای کاروتنوئیدها و ویتامین A در آویشن این گیاه رو به یه عامل آنتی اکسیدانی موثر واسه سلامت چشم ها و بینایی تبدیل کرده. کاروتنوئیدها می تونن به خنثی کردن رادیکالای آزاد در سیستم چشمی آدم کمک کنن، روند مریضی نابودی ماکولا رو از جا در آورد کنن و از دچار شدن به آب مروارید جلوگیری کنن.

سیستم ایمنی بدن

سطوح بالای ویتامین C موجود در آویشن اونو به یه تقویت کننده طبیعی سیستم ایمنی بدن تبدیل می کنه. ویتامین C تولید گلبولای سفید خون رو تحریک می کنه که اولین خط دفاعی در سیستم ایمنی بدن آدم حساب می شن. هم اینکه، ویتامین C نقشی کلیدی در تولید کلاژن اجرا می کنه که واسه تولید و بازسازی سلولا، عضلات، بافتا و رگای خونی لازمه.

کاهش استرس

یکی از ویتامینای موجود در آویشن ویتامین B6ه که اثر قدرتمندی بر انتقال دهنده های عصبی مشخص در مغز آدم داره که مستقیما با هورمونای استرس در ارتباطه. مصرف منظم آویشن در رژیم غذایی می تونه به بهتر شدن اخلاق شما کمک کنه و در روبرو شدن با افکار استرس زا ذهن شما رو آرامش می بخشه.

مشکلات تنفسی

یکی از شناخته شده ترین و پر سابقه ترین موارد به کار گیری آویشن در پزشکی سنتی کاربرد اون به عنوان دلیلی واسه سلامت دستگاه تنفسی بوده. اگه از برونشیت، آسم طولانی، گرفتگی بینی، سرماخوردگی، آنفلوآنزا، سینوسای بسته شده، یا آلرژیای فصلی رنج می برید، آویشن به عنوان یه ماده خلط آور و ضد التهاب به نابود کردن خلط و مخاط در دستگاه تنفسی کمک می کنه، با آرامش التهاب به تنفس هرچه بهتر کمک می کنه، و از رشد میکروبی که به مریضی منجر می شه، جلوگیری می کنه. دم کرده برگای آویشن و تبدیل اون به یه چای قوی بهترین روش واسه رسیدن به این شرایط و آرامش و درمان بیماریای تنفسی است.

اخطار پایانی

آدمایی که دارای معده حساس هستن باید توجه داشته باشن که مصرف زیاد آویشن می تونه به ناراحتی دستگاه گوارش منجر شه، اما کلا این گیاه به عنوان یه ماده آلرژی زا شناخته نمی شه و می تونه به طور مرتب در رژیم غذایی جای بگیره.

عصرایران

اخبار در رابطه:

خواص آویشن؛ از درمان سرفه تا سردمزاجی!

از دلیل چاقی شکم تا خواص کرفس و آویشن!

آویشن؛ گیاه خوشبو و باخاصیت

آویشن باعث سقط جنین می شه؟

خواص دارویی و عجیب آویشن

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت