آویشن یک گیاه کوهی و پر از خاصیت | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

آویشن یه گیاه کوهی و پر از خاصیته که امروز می خوایم در دکتر سلام این گیاه رو بررسی کنیم به همین منظور تعدادی عکس از آویشن و خواص اونو واسه شما دوستان عزیز آماده کردیم

آویشن (در انگلیسی Thymus vulgaris) یکی از شناخته شده ترین گیاهان دارویی از تیره نعنا هستش. آویشن درختچه ای کوتاه و پرشاخهه که برگهای نازک و دوطرفه داره. دارای گلایی سفید چتری و منفرده.

در روایات از اون به صعتر یاد شده.محمد زکریای رازی عقیده داره آویشن نفخ شکن، موجب گرمی تن و گوارش خوراکه.[۱] گونه های مختلفی از اون در کوهستانای ایران مخصوصا در کوه پایه های شهرستان فریدونشهر و هم اینکه در شهرستان اقلید (با نام آویشن شیرازی (Zataria multiflora) می رید. در همدان به اون آزربه و در کوخرد هرمزگان به اون اَوشُه می گن.در کوههای چهارمحال و بختیاری به خصوص در کوهپایهای کلار و ناغان (اُورشُم) می رید. در جلگه دشتهای میانی استان بوشهر هم می رید و در گویش دشتی بوشهری به اون اُوشِه می گن، هم اینکه در استان کردستان واقع در شهرستان بیجارگروس هم فت و فراوون می رید که به زبون محلی کردی گروسی به اون اَزوِه می گونید، این گیاه در نواحی کوهستانی استان سیستان و بلوچستان هم می رید و در زبون محلی به نام «ازگند» معروف هست.

آویشن در طب سنتی ایران و اروپا، کاربرد دارویی داره. این گیاه علفی و معطر، دارای خواص دارویی بسیاریه و از اون در صنایع غذایی (پیتزا، پاستا، ماهی، پنیر، لیکور، ذرت مکزیکی و…)، دارویی، بهداشتی و آرایشی استفاده متنوعی می شه. قسمتای دارویی این گیاه، سرشاخهای اون و برگ خشک شده اون هستش. در قرون وسطی در فرانسه، ایتالیا و اسپانیا از آویشن واسه درمان سرفه، سوء هاضمه و نابود کردن انگلای روده استفاده بزرگی می کردن. آویشن خاصیت آنتی باکتریال و ضد قارچ داره. در بعضی کشورها مثل آمریکا دم کرده آویشن واسه آروم کردن ریه و سرفه در مواقع سرماخوردگی، هنوزم خیلی طرفدار داره.

آویشن در طب سنتی

در طب سنتی از این گیاه به عنوان ضد اسپاسم، رفع تنگی نفس و سرفه و بدگوارشی ودرمان مشکی سرفه، برونشیت، عفونت ریه، سرماخوردگی، آنفلوآنزا و واسه درمان نفخ و گرفتگیای عضلانی استفاده می شه.

هم اینکه آویشن خواص ضد میکروبی و ضدانگلی وضد قارچی داره و این به خاطر وجود ماده ای به نام تیموله که اگه شما در خوردن ان زیاده روی کنین ممکنه مسموم شید. آویشن هم اینکه گرم و خشک و ضد سرفه است. این گیاه فصل بهار در کوههای زاگرس از جمله کوههای فریدونشهر و استان کردستان مخصوصا کوههای شهرستان بیجار از جمله (کوه نسار، کوه حمزه عرب، کوه نقاره کوب و منطقه حفاظت شده بیجار) فت و فراوون پیدا میشه.

آویشن در طب نوین

استفاده امروزی و ثابت شده گیاه آویشن واسه درمان آسم، سرفههای خشک تکراری، آمفیزم و برونشیته. چای دم کرده اونو هم واسه درمان عفونت گوش میانی، نفخ و تهوع استفاده می کنن، عصاره آویشن شامل ماده ای به نام «تیمول» است که واسه مریضی آسم خوبه. حموم آویشن واسه مبتلایان به دردهای عضلانی، مفصلی و روماتیسمی خوبه. ضماد آویشن واسه نیش و گزیدگی حشرات موثره. در بارداری کاربرداین گیاه ممنوعه اما در دوران شیردهی آزاده.

آویشن در طب شرقی

واسه مصرف این گیاه، ۱ تا ۴ گرم پودر خشک گیاه رو تو یه لیوان آب جوش دم کرده (به مدت ۲۰ دقیقه) بریزین. پس از صاف کردن محلول رو شیرین کرده و ۳ بار در روز مصرف شه.

در التهاب حنجره و لوزهها و واسه درمان آفت به صورت غرغره کردن استفاده شه. واسه این منظور، یه استکان از پودر گیاه رو در چهار استکان آب جوش آهسته به مدت ۲۰ دقیقه جوشانیده و پس از صاف کردن، واسه شست وشوی دهن استفاده شه.

فراوردهای دارویی جورواجور از این گیاه ساخته شده و به طور گسترده مورد مصرف بیماران قرار میگیره. از فراوردهایی که به تأیید «نظارت بر امور دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» رسیده میشه «شربت هانی تیم» و «شربت توسیان»، «قطره توسیگل»، «قطره توسیوین»، «قطره تیم آرتا» و «شربت تیمکس» «شربت تیمیان»، «شربت برونکوتیدی» و «شربت برنکوباریج» رو نام برد. این فراوردها، همه ضد سرفه و خلط آور هستن و ایمنی مصرف اونا در دوران شیردهی و بارداری به اثبات نرسیده.

آویشن عامل تصفیه کننده خوبی بوده و در درمان بی خوابی و امراض جهاز هاضمه خوبه. اگه ۵ تا ۱۰ گرم اویشن رو تو یه لیتر آبجوش دم کرده و با کمی عسل به بیماران گرفتار به تنگی نفس و کلیه و مثانه و درد مفاصل و سیاتیک و خونریزیهای رحم و ترشحات غیر طبیعی زنان بدین در دفع مریضی اونا موثر واقع می شه.

آویشن واسه جلوگیری از ریزش مو هم موثره. ۲۰ گرم اویشن رو تو یه لیتر آب جوشونده شه و هرچند روز یه بار به سر مالیده شه. ً در خوردن آویشن نباید زیاده روی کرد چون باعث بروز البومین در ادرار می شه.

عرق آویشن

عرق آویشن (طبیعت گرم) واسه تقویت بدن، تقویت معده، رفع ترشی معده، تقویت بینایی، ضد درد و تشنج، رقیق کننده خون، در عفونتای ریوی، زکام بی همتاست، واسه نقرس و سیاتیک خوبه.

در تحقیقی دربارهٔ اثرات گیاهان درمنه، اسطوخودوس و آویشن شیرازی روی باکتریای Staphylococcus aureus، Pseudomonas aeruginosa و Klebsiella pneumonia رو که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، دیده شده که هر ۳ اسانس دارای اثر کنترل کننده روی باکتریای مریض کننده هستن اما اسانس گیاه آویشن شیرازی دارای اثر بهتری در کنترل باکتریا نسبت به اسانس گیاهان دیگه داراس.

بخور آویشن

بخور آویشن یکی از بهترین راه ها واسه زیبایی و تازگی پوست بانوانه.

دم کرده آویشن

یه استکان دم غلیظ آویشن واسه آرامش درد عادت ماهیانه خانوما بسیار موثره.

منبع : hidoctor.ir